Horror czy fantastyka

W kwietniu 2016 roku wyreżyserowany został horror, który miał zyskać miano jednego z najlepszych, które ukazały się w tym roku. Film Klątwa Śpiącej Królewny z 2016 to połączenie horroru, thrillera i fantastyki z dodatkiem stylu gotyckiego. Tytuł nawiązuje do znanej baśni braci Grimm jednak ma on niewiele wspólnego z popularną bajka dla dzieci. Jedyną wspólną cechą jest Śpiąca Królewna.

Film opowiada o Thomasie, który od nieznajomego wcześniej wujka dostał w spadku ogromny dwór wraz z domem oraz klątwą, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie w jego rodzinie. W tym samym czasie zaczyna on miewać koszmarne sny, w których pojawia się piękna i śpiąca kobieta. Sny przybierają na sile, gdy główny bohater postanawia sprawdzić dom. Ku jego zaskoczeniu w środku znajduje się wiele manekinów i różnego rodzaju mechanizmów, które stymulowane są za pomocą jego krwi.

Nie bez znaczenia jest tutaj postać Śpiącej Królewny. Thomas został wybrany, aby trzymać pieczę nad domem i potworami, które się w nim kryją oraz znaleźć sposób, jak wybudzić Królewnę ze snu. Pomóc ma mu w tym znaleziona księga, jednak napisana jest w nieznanym dla niego języku. Zaintrygowany postanawia wraz z przyjaciółmi rozwikłać zagadkę.

Film jest oparty na cechach charakterystycznych dla fantastyki, aniżeli do horroru. Owszem, pojawiają się też sytuacje, w których są akcje grozy i „straszki”, jednak więcej w nich elementów mitycznych i magii.

Filmowa adaptacja komiksu o tej samej nazwie nie zyskała jednak zbyt pochlebnej opinii wśród krytyków, dlatego stoi pod znakiem zapytania stworzenie kolejnej części, choć po kończących film akcjach można było mieć podstawy, aby sądzić, że „dwójka” się pojawi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *